Motiváciu nachádzajú v učení iných. Stať sa učiteľkami je ich sen

Barborka, Barborka a Agneska. Desaťročné kamarátky so spoločnými plánmi, na ktorých naplnenie potrebujú podporu okolia a nepretržité vzdelávanie. Sú aktívne a pracujú na tom, aby dosiahli skvelé výsledky. No nemyslia iba na seba.

Ako sa dostali zo školy v osade do mestskej školy

Ako všetky ostatné deti vyrastajúce v osade Podsadek v Starej Ľubovni, aj ony začali chodiť do školy práve tam. Po vyučovaní pravidelne navštevovali komunitné centrum, ktoré miestnym deťom pomáha rozširovať si obzory a ďalej sa vzdelávať. Práve tam si pracovníci všimli, že dve Barborky a Agneska nie sú obyčajné dievčatá – boli prekvapivo bystré aj šikovné. Peter Gomolák, vedúci komunitného centra a tiež zakladateľ online mentoringového projektu pre deti z rómskych osád, chcel, aby dostali čo najlepšie vzdelanie. Podarilo sa mu dostať ich zo školy v osade a teraz navštevujú školu v meste. Učiva je viac a je zložitejšie, ale to pre tieto tri dievčatá nie je problém.

„V tejto škole sa mi páči viac. Mám tu kamarátov a teší ma, že sa aj veľa učíme,“ hovorí Barborka Porčogošová, ktorá má najradšej zo všetkých predmetov matematiku. Ostatné dievčatá veselo potvrdzujú jej slová. Samé hovoria, že sa v škole učia omnoho viac, ako doteraz v osade.

Dievčatá mi opísali svoj bežný týždeň. Nevychádzala som z údivu, čo všetko stíhajú. Po škole idú málokedy domov. Štyri dni v týždni navštevujú komunitné centrum, kde sa môžu venovať rôznym vzdelávacím aktivitám, napr. vo finančnej a zdravotnej sfére a aj svojim záujmom – tancu a gymnastike. Už niekoľko rokov sa im denne venuje ich lokálna mentorka Soňa Pavlovská. Pripravujú sa s ňou do školy, doučujú sa rôzne predmety, vrátane angličtiny, veľa sa rozprávajú a chodievajú aj na výlety. Bez nej by budúce učiteľky neboli tam, kde teraz sú.

O nadbytok voľného času nestoja

Voľné víkendy vymenili za doučovanie mladších súrodencov. Venujú sa s nimi najmä písaniu, čítaniu, matematike, biológii a slovenčine.

„Snažíme sa rozprávať čo najviac po slovensky. Rómsky jazyk používame iba v prípade, keď niečo nechápu,“ vraví Agnesa Čurejová, ktorá si obľúbila slovenčinu a biológiu.

„Snažíme sa ich naučiť čo najviac z toho, čo si zo školy pamätáme. Chceme pomáhať ostatným. Preto sme sa aj rozhodli, že budeme učiteľky,“ vysvetľuje Barbora Čurejová.

barbora-curejova

Aby naďalej pomáhali ostatným, musí pomáhať niekto im

Napriek všetkej svojej snahe potrebujú, aby taktiež niekto im odovzdával svoje znalosti a skúsenosti. Preto sú súčasťou projektu Schopné deti. Vďaka nemu každá z trojice dievčat získala svojho online mentora (konkrétne online mentorky), s ktorými hneď nadviazali kontakt. Rozprávajú sa s nimi po škole, hlavne počas hodín strávených v komunitnom centre.

„Peťa mi pomáha s angličtinou a úlohami do školy. Mimo toho sa rozprávame o všeličom. Nedávno sme uzavreli dohodu, že ja ju naučím po rómsky a ona mňa po anglicky,“ vraví Agnesa. Jej mentorka Petra neváhala prísť na stretnutie až z Londýna, v kontakte však momentálne pokračujú online. Vzdialenosť pre nich nie je problém.

Mentorky dievčatám pomáhajú hlavne s anglickým jazykom. Robia si spoločné plány, ktorých sa snažia držať.

Nestojí to skoro nič

Online mentoring nestojí okrem pár hodín týždenne vôbec nič a prekážkou nie je ani vzdialenosť. Aj s tým málom času však dokážete zanechať reálny dopad na životoch rómskych detí.

Zverenca si vyberiete podľa jeho záľub a plánov do budúcnosti. Rozprávate sa s ním, pomáhate mu, radíte mu, učíte ho. A vo výsledku možno niečo zistíte aj sami o sebe.

agnesa_2

Pridáte sa?

Mentorský program ETP Slovensko už od roku 2009 vedie deti a mládež (spočiatku aj dospelých) zo segregovaného prostredia cez pomyselný most z generačnej chudoby do sveta strednej triedy. O jeho úspechu hovorí i to, že až 81% mentorovaných detí študuje na stredných školách alebo ich už dokončilo.

Avšak zväčša sú to školy dvoj, maximálne trojročné, priamo v osadách a nevynikajú kvalitou. Práve preto ETP Slovensko od októbra lanského roku rozšírilo svoj mentorský program o online mentoring Schopné deti. Aby sa aj deti z osád dostali na dobré školy a potom naozaj boli tým, čo si vysnívali, v tomto prípade učiteľkami.

Aj vy môžete pomôcť, aby rómske deti mali lepšiu budúcnosť. Prostredníctvom projektu Schopné deti – https://schopnedeti.sk sa staňte online mentorom.

Pomôžete však i svojimi dvomi percentami z dane.

Sledovať aktivity ETP môžete aj na FB – https://www.facebook.com/etpslovensko/

barbora-porcogosova

Pridaj komentár