Po prvom stretnutí schopných detí so svojimi online mentormi

Emkina online mentorka Zuzana, vedkyňa z Košíc, prišla do Bratislavy aj so svojou malou dcérkou. Aby sa dievčatká spoznali.

Agneskina mentorka, finančníčka Petra, priletela kvôli stretnutiu z Londýna.

Vanda, jedna z najvyhľadávanejších modeliek zo Slovenska, navrhla svojej chránenkyni Erike, aby došla na najbližšie modelingové podujatie v Bratislave.

Poslanec Národnej rady SR Dušan Tittel na vlastné náklady zabezpečil deťom vyhliadkový vláčik a profesionálneho sprievodcu po Bratislave. Krátko po stretnutí, na ktorom sa chvíľu zúčastnil, sa aj sám prihlásil za online mentora a chce sa ujať budúceho futbalistu Martinka.

Online mentori pricestovali z rôznych kútov Slovenska. Sú to prevažne mladí ľudia, ale bol medzi nimi aj sympatický päťdesiatnik. Všetci boli milí a srdeční, všetci sú vysoko vzdelaní a majú veľmi rôzne profesie. Svoje deti spoznali, len čo vošli do sály a bola radosť pozerať sa na zvítania. Poniektorí svojich zverencov aj obdarovali, najčastejšie knižkami.

Tri jedenásťročné budúce učiteľky, kamarátky z Podsadku, dve Barborky a Agneska, so svojimi online mentorkami Petrou, Jankou a Dášou vytvorili silnú šestku a po Bratislave už chodili len spolu.

„Stretlo sa tu mnoho krásnych ľudí a otvorených sŕdc. Všetci majú ochotu pomôcť deťom z rómskych osád a stať sa kompasom v ich živote,“ hovorí zakladateľ projektu online mentoringu Schopné deti Peter Gomolák. Atmosférou na prvom stretnutí detí so svojimi online mentormi, ktoré sa uskutočnilo v Garni Hoteli v Bratislave, bol nadšený. Rovnako aj deti, ich miestni mentori a online mentori.

Už samotná cesta dvadsiatich šiestich našich schopných detí z Rankoviec, Starej Ľubovne-Podsadku a Veľkej Idy a štrnástich dospelých z ETP bola pre ne zaujímavý zážitok. Vo vlaku z Košíc do Bratislavy mali pre seba skoro celý vagón. Do hotela sa viezli električkou, ktorá takmer celá patrila im. V hoteli zaplnili dve poschodia. Cesta ich vyčerpala, ale ráno už boli ako rybičky, pretože ďalší deň priniesol bohatý program – osobné stretnutia s online mentormi, spoločné hry, fotografovanie, výlet po najzaujímavejších miestach Bratislavy a večeru v nákupnom centre.

Kým si deti prezerali mesto, online mentori sa s lektorkou Andreou Profantovou, uznávanou koučkou, zoznamovali s úlohami mentora a mentorovaného, nadväzovaním ich vzťahu a praktikami dlhodobej spolupráce. Pre online mentorov to súčasne bola príležitosť na ich otázky. „To, na čo sa pýtali, ma ešte viac ubezpečilo o ich obrovskej chuti a nadšení pracovať s deťmi. Vysoko si to vážim,“ pokračuje Peter Gomolák.

„Online mentoring je silná myšlienka pre búranie predsudkov a zároveň zjednocovanie slovenského a rómskeho národa na Slovensku,“ hovorí Peter Gomolák. Veríme, že o čo viac sa bude náš projekt rozvíjať, o to viac sa táto silná myšlienka premení na skutočnosť.

Prvé stretnutie detí so svojimi online mentormi podporili Nadácia Orange, Velux, Hollen a ETP.

Pridaj komentár